top of page

Шкільна бібліотека отримала нове видання:

        Горліс-Горський Ю. Холодний Яр. – Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2017. – 399с.

 

       У творчому спадку Юрія Городянина-Лісовського (1898 – 1946; літературний псевдонім – Горліс-Горський) чільне місце посідає «Холодний Яр» - спогади офіцера Дієвої армії УНР і Холодноярської повстанської організації, яким надано форму пригодницького роману.

       Холодний Яр – це одна з найяскравіших сторінок визвольної боротьби в Україні. Це живий приклад, як невеликі числом, але сильні духом можуть успішно боротися з незрівнянно сильнішим ворогом.

      На жаль, мало хто знає, що після того, коли московська червона орда захопила Україну, над Дніпром існувала своєрідна «республіка», яка під українським національним прапором провадила запеклу збройну боротьбу аж до 1922 року. То були села в околицях Холодного Яру на Чигиринщині.

     Чигиринщина – це місцевість, в якій все говорить про сумне й радісне минуле України. Тут, над Суботовим, стоїть «домовина України» - церква Богдана. Над Чигирином – гора, на якій стояв замок гетьмана Дорошенка. Тут віками точилася боротьба за волю й долю. Про це свідчать сотні високих могил-курганів, які з часом не загубили серед населення своїх назв, переказів, овіяних легендами імен козацьких ватажків, що склали в них свої голови. По лісах і досі стоять «городки» та неприступні монастирі-фортеці. В часи нової Руїни вони знову стали осередками збройної боротьби, до якої охоче було місцеве селянство, що не любило гнути шиї, серед якого ще не загинули без сліду войовничі традиції предків-козаків, яке однаково любило і плуг, і рушницю. Ці села були в свій час козацькими сторожами перед «Диким полем» - царством орди, що недалеко звідси починалося. Природні умови – великі ліси, гори, яри – робили їх вигідними для оборони. Вони століттями жили спільним життям з недалеким Запоріжжям, до якого давали юнаків, а від нього приймали старців і покалічених. Розповсюджені в селах знані з історії Козаччини прізвища говорять самі за себе. Тут Хмельницький і Залізняк збирали сили для боротьби.

     В  бібліотеці Мутинської ЗОШ  відбулася презентація книги Юрія Горліса-Горського «Холодний Яр» для учнів старших класів та вчителів.           Бібліотекарем оформлена експрес-інформація про надходження до бібліотеки нової книги.

     Діти та вчителі мали можливість ознайомитися з біографією автора,

структурою книги, історією її написання.

     Книга «Холодний Яр» Юрія Горліса-Горського – це одна з найяскравіших сторінок визвольної боротьби українського народу в 1917-1922 роках за незалежність та державність України.

bottom of page